es.string' ); ?>
Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /includes/framework.php:188) in /libraries/joomla/session/session.php on line 412

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /includes/framework.php:188) in /libraries/joomla/session/session.php on line 412

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/framework.php:188) in /libraries/joomla/session/session.php on line 415
Choroby zwierząt gospodarskich www.tractoor.pl http://ww.tractoor.pl/produkcja-zwierzca/choroby-zwierzt-gospodarskich.html Fri, 26 May 2017 01:48:45 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management pl-pl Zgnilec http://ww.tractoor.pl/produkcja-zwierzca/choroby-zwierzt-gospodarskich/1926-zgnilec.html Zgnilec - określenie zgnilca obejmuje dwie różne choroby bakteryjne czerwiu pszczelego.

Zaraźliwa choroba bakteryjna czerwiu wywoływana przez laseczkę larwy (Paenibacillus larvae). Choruje nań i zamiera czerw zasklepiony.

Zasklepy na zamarłym czerwiu stają się podziurkowane, ciemnieją i zapadają się. Masa zamarłego czerwiu jest brunatnożółta, daje się wyciągać w długie nitki i wydziela zapach kleju stolarskiego. Po wyschnięciu mocno przywiera do ściany komórki plastra, tworząc ciemny strupek

]]>
Choroby zwierząt Tue, 09 Mar 2010 15:55:37 +0000
Różyca http://ww.tractoor.pl/produkcja-zwierzca/choroby-zwierzt-gospodarskich/1925-royca.html Różyca (łac. rhusiopathia suum lub łac. erysipelas suum, erysipeloid) – groźna dla ludzi, zakaźna i zaraźliwa bakteryjna choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Występuje na całym świecie. Powodowana przez Erysipelothrix rhusiopathiae, włoskowiec różycy (regularna Gram dodatnia pałeczka). Zakażenie występuje przez uszkodzenie skóry i drogą pokarmową (zanieczyszczona pasza).

Okres inkubacji choroby wynosi 3–4 (2–7) dni. Możemy wyróżnić trzy postacie choroby:

  • Postać posocznicowa
  • Postać pokrzywkowa
  • Postać przewlekła
Lekiem z wyboru jest penicylina krystaliczna lub prokainowa. Dawki wahają się od 1,2-2,4 mln jednostek w różycy skóry do 20 mln j. w postaci posocznicowej. Alternatywnie można stosować cyprofloksacynę lub doksycyklinę.]]>
Choroby zwierząt Tue, 09 Mar 2010 15:52:36 +0000
Ptasia grypa http://ww.tractoor.pl/produkcja-zwierzca/choroby-zwierzt-gospodarskich/1924-ptasia-grypa.html Ptasia grypa, influenza ptaków – ostra choroba zakaźna występująca powszechnie u ptaków, wywołana przez typ A wirusa grypy, który należy do rodziny Orthomyxoviridae, rodzaju Influenzavirus A.

Wirus ginie w temperaturze 70°C. W zbiornikach wodnych, często zakażonych przez ptaki wodne, wirus zachowuje zakaźność przez 4 dni w 22°C i ponad 30 dni w 0°C. Najpopularniejszym lekiem dla ludzi przeciw ptasiej grypie jest oseltamivir.

Wirus nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi (pod warunkiem przestrzegania zasad higieny), jednak wywołał panikę wśród społeczeństwa, głównie z powodu podawania w mediach danych statystycznych w taki sposób, aby wydawało się że zagrożenie jest większe niż w rzeczywistości.

Najgroźniejszym obecnie szczepem wirusa jest szczep H5N1. Po raz pierwszy stwierdzono go w Hongkongu w 1997 r. Szczep ten wyewoluował najprawdopodobniej ze szczepów LPAI w ogromnych fermach na skutek nienaturalnego zagęszczenia hodowanego drobiu, złych warunków sanitarnych i innych czynników.

Mimo stwierdzenia już w 1997 r. prawdziwa epidemia ptactwa domowego wybuchła dopiero w 2003 r. w Kambodży, Chinach, Indonezji, Japonii, Laosie, Korei Południowej, Tajlandii i Wietnamie. W roku tym zginęło od wirusa i lub zostało zabitych przez hodowców ok. 100 mln sztuk drobiu. Po względnym opanowaniu choroby nastąpił nawrót w 2004 r. w tych samych krajach oraz w Malezji, Kazachstanie, Rosji (na Syberii), Iraku, Iranie, Gruzji, Azerbejdżanie, Izraelu, Afganistanie, Pakistanie, Indiach, Birmie, Kuwejcie, Jordanii a także w Europie – na Węgrzech, Ukrainie, Słowacji, w Chorwacji, Rumunii, Turcji, Włoszech, Grecji, Bułgarii, Austrii, Bośni, Serbii i Czarnogórze, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Słowenii, Danii, Szwecji, Czechach i w Polsce, oraz w Afryce – Nigerii, Nigrze, Egipcie, Kamerunie, Burkina Faso, w Togo i Ghanie.

Według WHO od 2003 roku do sierpnia 2009 zmarło 262 osób na 440 zgłoszonych zachorowań (60%)  Charakteryzuje się więc on dość dużą zjadliwością, co jest czynnikiem zmniejszającym ryzyko pandemii. Stosunkowo trudno jest się nim też zarazić.

 

]]>
Choroby zwierząt Tue, 09 Mar 2010 15:51:20 +0000
Parwowiroza psów http://ww.tractoor.pl/produkcja-zwierzca/choroby-zwierzt-gospodarskich/1923-parwowiroza-psow.html Parwowiroza psów jest zakaźną, zaraźliwą chorobą atakującą głównie psy młode, do szóstego miesiąca życia. Niekiedy może również dotyczyć starych, dorosłych psów, w szczególności nie zaszczepionych. Opisywana jednostka kliniczna jest wywoływana przez parwowirusa psiego. Jest to wirus o symetrii kubicznej, zaś jego materiałem genetycznym jest DNA. Parwowirusy atakują wiele gatunków zwierząt (m.in. drób wodny, lisy, świnie, koty), szczególny tropizm wykazują do intensywnie dzielących się komórek. Parwowiroza psów pojawiła się na początku lat 80. XX wieku i zebrała spore żniwo wśród szczeniąt na całym świecie. Dominowała wówczas jej postać sercowa.

Obserwowano nagłe upadki szczeniąt w bardzo młodym wieku, często bez specyficznych objawów. Opisywana postać choroby była spowodowana atakowaniem przez wirusa intensywnie dzielących się w okresie kilku dni po narodzinach kardiomiocytów zwierzęcia. Obecnie dominuje postać jelitowa. Choroba dotyka szczenięta nieco starsze i charakteryzuje się silną, wyniszczającą biegunką, czasami z domieszką krwi, wymiotami, bolesnością powłok brzusznych, gorączką i objawami ogólnymi o różnym stopniu nasilenia. Opisywane objawy związane są z atakowaniem przez wirusa intensywnie dzielących się enterocytów w jelitach. Choroba może mieć różny przebieg w zależności od szczepu wirusa, kondycji zwierzęcia i od jego wieku. Przyjmuje się, że psy dorosłe przechodzą parwowirozę w zasadzie bezobjawowo.

W leczeniu stosuje się przede wszystkim nawadnianie poprzez wlew kroplowy roztworów glukozy i płynów wieloelektrolitowych, antybiotykoterapię, by uniknąć włączenia się w proces chorobowy bakterii, podaje się preparaty wzmacniające oraz stosuje się surowicę przeciwko parwowirusowi psiemu. Wdrożona terapia w większości przypadków skutkuje wyleczeniem, choć śmiertelność przy tej chorobie jest i tak stosunkowo duża, nawet mimo podjęcia czynności lekarskich.

Najskuteczniejszą formą walki z tą chorobą jest szczepienie zwierzęcia. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez kontakt szczenięcia z materiałem zanieczyszczonym kałem zwierzęcia chorego, gdzie znajduje się ogromna ilość wirusów. Także psy dorosłe, chorując subklinicznie, mogą stawać się siewcami wirusa w swoim środowisku. Z tego względu szczenięta jeszcze nie zaszczepione nie powinny przebywać w miejscach odwiedzanych przez inne psy. Parwowirus psi jest stosunkowo odporny na działanie czynników fizycznych i chemicznych. Jednak dzięki coraz powszechniejszym szczepieniom choroba staje się coraz rzadsza.

]]>
Choroby zwierząt Tue, 09 Mar 2010 15:50:09 +0000
Otręt bydła http://ww.tractoor.pl/produkcja-zwierzca/choroby-zwierzt-gospodarskich/1922-otrt-byda.html Otręt bydła lub grudkowe zakaźne zapalenie sromu i pochwy bydła (łac. Exanthema coitale vesiculosum bovis) - jest to ostra wirusowa choroba bydła. Charakterystyczne są objawy grudkowego zapalenia błony śluzowej warg sromowych oraz pochwy. Zmiany kliniczne nie mają wpływu na płodność o ile nie są tak bolesne aby przeszkadzać w kryciu. Przenoszenie schorzenia jest możliwe w czasie aktywnego stadium choroby i powoduje podobne zmiany na zewnętrznych narządach płciowych.]]> Choroby zwierząt Tue, 09 Mar 2010 15:49:32 +0000 Ospa krów http://ww.tractoor.pl/produkcja-zwierzca/choroby-zwierzt-gospodarskich/1921-ospa-krow.html Ospa krów (łac. Variola vaccina) – zaraźliwa wirusowa choroba zakaźna krów w przebiegu której pojawiają się charakterystyczne grudkowo-pęcherzykowe wykwity.]]> Choroby zwierząt Tue, 09 Mar 2010 15:49:04 +0000 Nosówka http://ww.tractoor.pl/produkcja-zwierzca/choroby-zwierzt-gospodarskich/1920-nosowka.html Nosówka (łac. Febris catarrhalis et nervosa canum lub Febris catarrhalis infectiosa canum; ang. distemper) – wysoce zakaźna, wirusowa choroba psowatych, z komplikacjami w postaci wtórnych zakażeń bakteryjnych. Występuje powszechnie na całym świecie. Należy wraz z parwowirozą do najgroźniejszych chorób zakaźnych psów. Zachorowanie może nastąpić u psów w każdym wieku, najczęściej występuje u szczeniąt w wieku 2 – 5 miesięcy. Cechuje się wysoką śmiertelnością i ciężkim przebiegiem.]]> Choroby zwierząt Tue, 09 Mar 2010 15:48:38 +0000 Nosacizna http://ww.tractoor.pl/produkcja-zwierzca/choroby-zwierzt-gospodarskich/1919-nosacizna-.html Nosacizna (łac. Malleus) — przewlekła zakaźna i zaraźliwa choroba zwierząt nieparzystokopytnych wywołana przez pałeczkę nosacizny (G-, tlenowa). Nosacizna jest najczęściej chorobą koni. Mogą też zachorować kotowate i mięsożerne. Może też być niebezpieczną zoonozą dla ludzi. W Polsce od ponad 40 lat nie występuje, nie występuje już również w większości Europy, w Australii ani w Ameryce Północnej. Obecnie można ją spotkać w Azji, Afryce oraz w Ameryce Południowej i Środkowej.]]> Choroby zwierząt Tue, 09 Mar 2010 15:47:56 +0000 Ektyma http://ww.tractoor.pl/produkcja-zwierzca/choroby-zwierzt-gospodarskich/1918-ektyma.html Niesztowica lub Ektyma (łac. Ecthyma contagiosum) - zaraźliwa choroba owiec i kóz. Cechą charakterystyczną jest pojawianie się grudek, pęcherzy i strupów na skórze warg, nozdrzy, powiek, wymion i nóg.]]> Choroby zwierząt Tue, 09 Mar 2010 15:47:24 +0000 Niedokrwistość zakaźna koni http://ww.tractoor.pl/produkcja-zwierzca/choroby-zwierzt-gospodarskich/1917-niedokrwisto-zakana-koni.html Niedokrwistość zakaźna koni (łac. Anaemia infectiosa equorum) – wirusowa choroba krwi i narządów krwiotwórczych nieparzystokopytnych. Charakteryzuje ją długoletni pozorny stan zdrowia, po którym następuje posocznica]]> Choroby zwierząt Tue, 09 Mar 2010 15:46:59 +0000