es.string' ); ?>
Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /includes/framework.php:197) in /libraries/joomla/session/session.php on line 412

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /includes/framework.php:197) in /libraries/joomla/session/session.php on line 412

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/framework.php:197) in /libraries/joomla/session/session.php on line 415
Uprawa lnu
Strona startowa Produkcja roślinna Uprawa roślin i gleby Uprawa lnu

Uprawa lnu

Pan Czesław mówi, że po upadku rodzimego przemysłu lniarskiego (Nowa Sól, Radwanice), rozpoczęła się odbudowa tej gałęzi przez prywatnego przedsiębiorcę, który ulokował swoją firmę na terenie dawnych zakładów roszarniczych w Radwanicach. To właśnie z tym zakładem, noszącym nazwę „Celinen”, związany jest Pan Towpik, jeżeli chodzi o kontraktację lnu. Zakład ten zapewnia rolnikowi materiał siewny lnu oraz sprzęt do zbioru tej rośliny. Jest to sprzęt wysokiej klasy, który bardzo ułatwia zbiór.

Z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej zmieniły się zasady kontraktacji lnu. Len włóknisty jest objęty dodatkową formą wsparcia dotyczącą przerobu na włókno. Dotacją objęty jest oczywiście zakład zajmujący się przerobem technologicznym słomy na włókno. Włókno lniane pozyskuje się ze słomy poddając ją roszeniu.

W gospodarstwie, w zależności od warunków klimatycznych, osiągane są plony włókna długiego od 400-1000 kg z hektara. Dodatkowy dochód z uprawy lnu przynoszą nasiona, których plon wynosił od 6-12 kwintali z hektara. Duże wahania w plonach są spowodowane tym, że na plonowanie i jakość plonu bardzo duży wpływ mają warunki klimatyczne w danym roku uprawy. Głównym przedplonem w gospodarstwie są rośliny zbożowe z zachowaniem przerwy co najmniej 6-letniej, jeżeli chodzi o następstwo roślin po sobie. Ten warunek ogranicza w dużym stopniu areał uprawy. Biorąc pod uwagę wymagania klimatyczne, len w okresie wegetacji „lubi” pogodę o dużym zachmurzeniu, również niezwykle ważna jest pogoda w trakcie roszenia na polu. Pan Towpik z doświadczenia wie, że większy wpływ na plon lnu mają warunki klimatyczne aniżeli glebowe. Wymagania glebowe lnu są średnie, bo na dobrych glebach wylega. Len włóknisty uprawiany jest głównie na czarnych ziemiach i czarnoziemach. Natomiast w omawianym gospodarstwie uprawiany jest na glebach od III a do IV b o uregulowanych stosunkach wodnych. Jeżeli chodzi o pH gleby to jakość włókna zwiększa się przy odczynie obojętnym do lekko kwaśnego.


Agrotechnika uprawy w omawianym gospodarstwie jest następująca. Uprawkami przed siewem są zabiegi, które mają na celu zatrzymanie jak największej ilości wody w glebie oraz odpowiednie wyrównanie powierzchni pola, co jest szczególnie ważne przy zastosowaniu mechanizacji przy zbiorze.

Len jest rośliną, która nie potrzebuje zbyt wielkiego nawożenia azotowego. W gospodarstwie Pana Towpika, w zależności od stanowiska, stosuje się od 25-30 kg N/ha. Ważnym elementem w nawożeniu jest nawożenie potasowe, gdzie stosuje się 120-180 kg K/ha, a także fosforowe: 60-100 kg P/ha. Len sieje się przeważanie w drugiej połowie kwietnia. W zasadzie, na pozyskanie odpowiedniej jakości włókna, len należy siać jak najszybciej, gdy gleba osiągnie 6oC. Ilość wysiewu od 100 do 120 kg/ha przy rozstawie rzędów 7-12 cm, na głębokość 1-2 cm.

 

Jeżeli chodzi o zwalczanie chwastów dwuliściennych, w gospodarstwie od lat stosowany jest ten sam środek o nazwie Glean. Zaś chwasty jednoliścienne, w miarę potrzeb, są zwalczane jednym z dostępnych na rynku graminicydów. Należy zwrócić uwagę na to, że chemiczne zwalczanie chwastów w lnie przeprowadza się dopiero wtedy, gdy osiągnie on fazę tzw. jodełki (ok. 6-12 cm wzrostu rośliny). Ważnym elementem zabezpieczenia przed chorobami we wczesnej fazie wzrostu lnu jest odpowiednie zaprawienie, które wykonuje firma kontraktująca. I tutaj kończy się rola naszego rolnika, a zaczyna praca zakładu kontraktacyjnego: „Celinen”, do którego należy zbiór i przerób.


Pan Towpik uważa, że roślina taka jak len nie jest do końca doceniana przez przemysł, mimo wielokierunkowego jej wykorzystania. Nasiona lnu mają zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym (leczenie chorób przewodu pokarmowego, wrzodów, nadkwaśności), a także w przemyśle spożywczym i chemicznym, jak również stanowią nieodzowny dodatek do pasz i preparatów zastępczych. Odpady z przerobu mają zastosowanie jako materiał izolacyjny oraz jako surowiec energetyczny, jak również  w przemyśle celulozowym (wykonuje się banknoty).

Pan Czesław mówi, że nasi decydenci, którzy negocjowali warunki przystąpienia Polski do UE - wynegocjowali bardzo niskie limity dla naszego kraju jeżeli chodzi o dopłaty do włókna długiego i krótkiego lnu, co niestety może ograniczyć jego uprawę. Mimo tego zakład „Celinen” nie ogranicza zawierania umów na uprawę lnu, a raczej zachęca do podtrzymywania polskiej, tradycyjnej uprawy lnu. Obecna cena za 1 kg włókna długiego lnu wynosi 3 zł i 1,20 zł za 1 kg siemienia lnianego.

 Justyna Kozłowska
PZDR Żagań

 

Zmieniony (Środa, 17 Marzec 2010 17:10)

 

RANKING STRON INTERNETOWYCH,darmowe statystyki,fajne i ciekawe strony