es.string' ); ?>
Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /includes/framework.php:197) in /libraries/joomla/session/session.php on line 412

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /includes/framework.php:197) in /libraries/joomla/session/session.php on line 412

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/framework.php:197) in /libraries/joomla/session/session.php on line 415
Ustalenie płodozmianu - międzyplony
Strona startowa Produkcja roślinna Uprawa roślin i gleby Ustalenie płodozmianu - międzyplony

Ustalenie płodozmianu - międzyplony

Słonecznik jest rośliną jednoroczną uprawianą dla nasion używanych do produkcji oleju lub jako roślina pastewna na zielonki i kiszonki. Słonecznik jest rośliną obcopylną, zapylaną przez owady, w niewielkim stopniu możliwe jest zapylanie za pomocą wiatru. Owocem słonecznika jest niełupka, składająca się z okrywy owocowej i nie zrośniętego  z nią nasienia. Nasiona słonecznika dają wartościowy olej jadalny o dobrych właściwościach smakowych, również śruta słonecznikowa może być stosowana jako pasza dla zwierząt.

Słonecznik ma duże wymagania cieplne, wytrzymuje przymrozki do -4oC. Bardziej szkodliwe są długie chłody wiosenne, które hamują wzrost roślin i powodują żółknięcie. Jest wytrzymały na suszę, bo chroni go gruba skórka, pokrywająca łodygę i liście.

Najwięcej wody potrzebuje w fazie tworzenia pąków oraz kwitnienia. Udaje się na glebach kompleksu pszennego i żytniego dobrego. Istotne jest, aby podłoże było przepuszczalne lub pole zdrenowane. Odpowiedni odczyn pH to 6,6-7,2 (obojętny).

Najlepsze jest stanowisko po okopowych nawożonych obornikiem. Uprawa roli jak pod zboża jare. Pobieranie składników w przeliczeniu na 100 kg plonu wynosi około 6 kg  N,  2,6 kg P2O5, 18 kg K2O. Gleby o odczynie kwaśnym należy zwapnować wczesną wiosną. Siew nasion w końcu kwietnia lub na początku maja, przy glebie nagrzanej do 8-100C. Ilość nasion do siewu na 1 ha to około 75 tys. szt. Rozstawa rzędów 60-75 cm i odstępy w rzędach 21-22 cm (siew punktowy).

Uprawiane u nas odmiany to głównie francuskie np. średnio wczesne (Rigasol), późne (Galix, Alison). Do zwalczania chwastów stosuje się Agil (jednoliścienne) po siewie w dawce 0,5 l, Treflan przed siewem 2,5 -3,0 l (komosa biała), na zwalczanie chwastów krzyżowych Afalon. W celu dokonania zbioru niezbędne jest zaopatrzenie kombajnu w specjalny przyrząd wprowadzający, który pozwala na zbiór koszyczków.

Wydajność tłuszczu z nasion słonecznika wynosi około 40%, czyli z 1 tony nasion uzyskuje się 400 litrów oleju słonecznikowego. Dla porównania z 1 tony nasion rzepaku uzyskuje się około 300 litrów oleju rzepakowego. Uzyskiwane  w naszych warunkach plony wahają się od 10 do 20 dt.

 

Franciszek Banaszyński
PZDR Żary

Zmieniony (Środa, 17 Marzec 2010 17:12)

 

RANKING STRON INTERNETOWYCH,darmowe statystyki,fajne i ciekawe strony