es.string' ); ?>
Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /includes/framework.php:201) in /libraries/joomla/session/session.php on line 412

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /includes/framework.php:201) in /libraries/joomla/session/session.php on line 412

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/framework.php:201) in /libraries/joomla/session/session.php on line 415
Podstawowe informacje o maszynach www.tractoor.pl http://ww.tractoor.pl/encyklopedia-rolnicza/podstawowe-informacje-o-maszynach.html Tue, 30 May 2017 12:50:53 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management pl-pl Agregat uprawowy http://ww.tractoor.pl/encyklopedia-rolnicza/podstawowe-informacje-o-maszynach/1788-agregat-uprawowy.html  

Agregatowanie narzędzi polega na łączeniu kilku oddzielnych narzędzi uprawowych w jeden zestaw w takiej kolejności, aby najpierw pracowały narzędzia głębiej a za nimi płycej spulchniające glebę, o tej samej szerokości roboczej.

Agregatowanie umożliwia:

- pełniejsze wykorzystanie mocy ciągnika,

- zwiększenie tempa prac uprawy przedsiewnej,

- ograniczanie liczby przejazdów po polu.

Agregaty uprawowe możemy podzielić na trzy grupy:

 

Agregaty bierne przeznaczone są do przedsiewnego doprawiania gleb po orce jak również po bezorkowej uprawie gleby wykonanej drapaczami lub maszynami aktywnymi. Najczęściej są wyposażone w kilka rzędów zębów, które są zamocowane do ramy, wymienną stópkę, wał Parkera, wał rurowy albo wał gumowy, trzypunktowy układ zawieszenia oraz boczne osłony. Agregat bierny to maszyna rolnicza mogąca pracować solo lub w połączeniu z siewnikiem. Otrzymujemy wtedy agregat uprawowo-siewny, czyli maszynę przygotowującą glebę pod zasiew i siejącą w jednym i tym samym przejeździe.

Agregat uprawowo-siewny łaczący w sobie również siewnik pneumatyczny doskonale zdaje egzamin na lżejszych glebach. Pneumatyczny transport rozdzielonego ziarna zapewnia jego optymalne umiejscowienie w bruździe i szybszy dostęp do wilgoci zawartej w glebie.

Agregat ścierniskowy składa się najczęściej z kultywatora, zębów, talerzy i jednego lub kilku wałów rurowych. Do poprzecznych elementów konstrukcyjnych ramy mocowane są zęby robocze. Dzięki wysokiemu prześwitowi i dużym odstępom pomiędzy zębami roboczymi agregat może pracować na polach o dużej pozostałości roślinnej. Szeroko tnące podcinacze są tak skonstruowane, że podcinają całą powierzchnie gleby na której maszyna pracuje. Rozmieszczone za nimi wklęsłe talerze wyrównują powierzchnie pola. Wał rurowy umieszczony za talerzami służy do optymalnego ustawienia głębokości pracy agregatu i powtórnego ugniecenia gruntu. Agregat ścierniskowy jest też często stosowany jako spulchniacz zaskorupionych gleb, kruszarka brył, niszczarka chwastów oraz mieszalnik nawozów z glebą.

 

]]>
informacje o maszynach rolniczych Thu, 11 Feb 2010 18:52:57 +0000
Brona http://ww.tractoor.pl/encyklopedia-rolnicza/podstawowe-informacje-o-maszynach/1783-brona.html  

Brony mają za zadanie: wyrównać i spulchnić powierzchnię roli przed siewem lub sadzeniem, mechanicznie niszczyć chwasty, wydobywać na powierzchnię rozłogi perzu, wymieszać nawozy mineralne z glebą, przykryć nasiona po siewie, niszczyć zadarnienia.

Brony zębowe dzielimy na :lekkie, średnie i ciężkie

Brony ze względu na rodzaj dzielimy na :

- zębowe,

- sprężynowe,

- talerzowe,

- aktywne.

 

]]>
informacje o maszynach rolniczych Thu, 11 Feb 2010 18:27:17 +0000
Brona talerzowa http://ww.tractoor.pl/encyklopedia-rolnicza/podstawowe-informacje-o-maszynach/1784-brona-talerzowa.html  

Do głównych zadań brony talerzowej należą:

- głębsze spulchnianie gleby,
- cięcie i kruszenie zadarnionych skib,
- rozdrabnianie nawozów zielonych i mieszanie ich z glebą,
- mieszanie z glebą nawozów mineralnych.

Zespołami roboczymi bron są sekcje złożone z kilkunastu wklęsłych talerzy, osadzonych na osi i ściągniętych nakrętkami. Odstępy pomiędzy poszczególnymi talerzami zapewniają tuleje dystansowe. Przednia sekcja - cięcie biomasy i podcinanie zadarnionej gleby, tylna sekcja - kruszenie odciętej uprzednio gleby i wyrównanie pola.

 

 Talerzówka z wałem ugniatającym

]]>
informacje o maszynach rolniczych Thu, 11 Feb 2010 18:30:44 +0000
Ciągnik rolniczy http://ww.tractoor.pl/encyklopedia-rolnicza/podstawowe-informacje-o-maszynach/1789-cignik-rolniczy.html  

Ciągnik rolniczy, potocznie traktor – pojazd używany do przemieszczania pojazdów, maszyn i urządzeń nie posiadających własnego napędu (np. przyczep), do napędu maszyn i urządzeń nieposiadających własnego silnika za pośrednictwem wałka odbioru mocy (WOM), koła pasowego (obecnie praktycznie nie występuje) lub złączy hydrauliki zewnętrznej. Maszyny i urządzenia współpracujące z ciągnikiem można montować przy użyciu trójpunktowego układu zawieszenia (TUZ), w większości maszyn znajdującego się z tyłu maszyny, w nowoczesnych maszynach często występuje on również z przodu.

Ciągnik rolniczy znajduje, jak nazwa wskazuje, zastosowanie przede wszystkim w rolnictwie, do prac polowych oraz transportowych, stąd wynikają niektóre jego cechy charakterystyczne, jak na przykład dobre własności poruszania się w terenie, niewielki nacisk jednostkowy na glebę, zwrotność, a przede wszystkim uniwersalność.

W zależności od układu jezdnego rozróżnia się:

  • Ciągniki kołowe ze stałym napędem jednej (tylnej) osi (2WD)- ciągniki uniwersalne o mocy do 310 KM, najczęściej spotykane, obecnie są produkowane również z dołączanym napędem przedniej osi (MFWD). Tylne, stale napędzane koła, mają wyraźnie większą średnicę.
  • Ciągniki kołowe ze stałym napędem obu osi (4WD) - zazwyczaj ciągniki ciężkie, obecnie produkowane osiągają moc od 50 do 600 KM. Sterowanie ciągnikiem odbywa się za pomocą zwrotnicowego układu kierowniczego jednej lub obydwu osi, a w najcięższych maszynach za pomocą przegubowego układu kierowniczego.
  • Ciągniki gąsienicowe - ciągniki, w których układ jezdny stanowią gąsienice. Zazwyczaj stosowane do najcięższych prac, najczęściej spotykane na terenach podmokłych i o glebach ciężkich. W latach 70.-80. ciągniki na stalowych gąsienicach wskutek wielu wad i ograniczeń zastosowania praktycznie wyparte zostały przez ciężkie ciągniki kołowe. Obecnie, przy dużej uwadze, jaką przykłada się do ograniczenia ugniatania gleby, idea gąsienicowego układu jezdnego opartego na gąsienicach ze zbrojonej stalą nieścieralnej gumy przeżywa swój renesans. Ciągniki gąsienicowe osiągają obecnie moc do 600 KM.
  • Ciągniki półgąsienicowe - w zasadzie opierają się na idei ciągnika kołowego, lecz zamiast kół na jednej (ciągniki półgąsienicowe) lub wszystkich (osiach stosuje się specjalne gąsienicowe wózki. Ciągniki takie łączą zalety ciągników gąsienicowych i kołowych.

Ciągnik w budownictwie

]]>
informacje o maszynach rolniczych Thu, 11 Feb 2010 19:03:09 +0000
Glebogryzarka http://ww.tractoor.pl/encyklopedia-rolnicza/podstawowe-informacje-o-maszynach/1787-glebogryzarka.html  

Glebogryzarka-służy do spulchniania i mieszania gleby. Zastosowanie: wiosenna uprawa gleby po orce jesiennej, podorywka ściernisk na glebach ciężkich, mieszanie nawozów mineralnych, zwalczanie chwastów.

Zespołem roboczym są łukowe lub hakowate noże osadzone na obrotowym wale, wycinające kęsy gleby, które mogą obracać się współbieżnie lub przeciwbieżnie.

Rozróżnia się glebogryzarki:

  • ogrodnicze - do płytkiej uprawy międzyrzędowej,
  • polowe - do uprawy roli na gruntach ornych, do uprawy łąk,
  • specjalne, np. do powierzchniowej eksploatacji torfowisk - frezarki torfowe.


]]>
informacje o maszynach rolniczych Thu, 11 Feb 2010 18:37:27 +0000
Głębosz http://ww.tractoor.pl/encyklopedia-rolnicza/podstawowe-informacje-o-maszynach/1782-gbosz.html  

Głęboszowanie - spulchnianie gleby na głębokości 40 – 80 cm. - polepsza własności gleby poprzez jej napowietrzenie i wpływa na podsiąkanie gleby. Głęboszowanie powoduje niszczenie podeszwy płuŜnej, umożliwia wykorzystanie zasobu składników pokarmowych wymytych do podglebia, zapewnia lepszy rozwój korzeni roślin głęboko korzeniących się, np. buraków cukrowych.

Zastosowanie ma głównie na glebach ciężkich, zwięzłych. Wykonywane jest raz na 3 – 4 lata.

 

]]>
informacje o maszynach rolniczych Thu, 11 Feb 2010 18:01:57 +0000
Kombajn zbożowy http://ww.tractoor.pl/encyklopedia-rolnicza/podstawowe-informacje-o-maszynach/1769-kombajn-zboowy.html Kombajn zbożowy - maszyna służąca do zbioru zbóż,traw,kukurydzy i innych roślin nasiennych.Przy użyciu kombajnów zboże można zbierać w jednym lub w dwóch etapach. Zbiór jednoetapowy polega na jednoczesnym koszeniu i młóceniu zboża przez kombajn, natomiast zbiór dwuetapowy – na wcześniejszym skoszeniu zboża na pokosy, które następnie podbiera się i młóci kombajnem.

Jakość pracy kombajnu zbożowego ocenia się na podstawie strat, uszkodzeń i czystości ziarna.
Dopuszczalne straty mogą wynosić do 2,5%, z tego straty spowodowane przez młocarnię kombajnu nie powinny przekroczyć 1,5%, natomiast spowodowane przez zespół żniwny – 1%.
Uszkodzenia ziarna nie mogą przekroczyć 3%, a jego czystość powinna być wyższa od 97%.

 

]]>
informacje o maszynach rolniczych Thu, 11 Feb 2010 17:21:57 +0000
Kosiarka http://ww.tractoor.pl/encyklopedia-rolnicza/podstawowe-informacje-o-maszynach/1765-kosiarka-.html Kosiarki są  maszynami przeznaczonymi do koszenia traw i zielonek
niskołodygowych.


Ze względu na rodzaj zespołu tnącego dzieli się je na trzy grupy:

-kosiarki z rotacyjnymi zespołami tnącymi (rotacyjne),
-kosiarki pokosowe samojezdne,
-kosiarki z nożycowymi zespołami tnącymi (nożycowe).

 

]]>
informacje o maszynach rolniczych Thu, 11 Feb 2010 16:30:22 +0000
Krój nożowy http://ww.tractoor.pl/encyklopedia-rolnicza/podstawowe-informacje-o-maszynach/1775-kroj-noowy.html  

Krój nożowy odcina skibę od calizny. Powstaje wówczas gładka ścianka bruzdy, która znacznie ułatwia prowadzenie kół ciągnika.

]]>
informacje o maszynach rolniczych Thu, 11 Feb 2010 17:49:51 +0000
Krój tarczowy http://ww.tractoor.pl/encyklopedia-rolnicza/podstawowe-informacje-o-maszynach/1776-kroj-tarczowy.html  

Krój tarczowy spełnia podobne zadanie jak nożowy, jednak znacznie lepiej przecina darń, przyorywany obornik czy nawóz zielony.

]]>
informacje o maszynach rolniczych Thu, 11 Feb 2010 17:50:54 +0000